Full list of JCC’s 2020 spring graduates

ABC50 NOW

WATERTOWN, N.Y. (WWTI) – Jefferson Community College will hold its 56th annual Commencement Ceremony on Friday, May 15, 2020 at 7pm virtually on the college’s website.

333 degrees will be awarded to 323 students with ten students receiving more than one degree or certificate.

Below is a list of graduates as of May 14, 2020. Those with “#” following their names will be receiving more than one diploma or certificate.

After the virtual ceremony, the video will be made available permanently on JCC’s YouTube channel.

Associate Degree Recipients

Adams

Joseph David Carl Henry – A.S. Computer Information Systems
Hannah Marie Mason – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Noah Steven Newton – A.S. Computer Science
Sydnie B. Plamondon – A.A. Humanities and Social Sciences–Creative Writing
Matthew John Sullivan – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Cady Eliza Weller – A.A. Humanities and Social Sciences
Cassie Louise Ziegler – A.S. Human Services

Adams Center

Monica Leigh Abbate – A.A. Childhood Education
Logan Daniel Rogers – A.A.S. Accounting
Ashley Ann Slate – A.A.S. Accounting
Shelby N. Stephenson – A.S. Individual Studies

Alexandria Bay

Lindsey M. Bradley – A.S. Criminal Justice
Paige Elaine DeRocher – A.A.S. Nursing
Serenity May Neuroth – A.A.S. Computer Info Technology
Norileen Receipt – A.S. Business Administration
Emilie M. Walti – A.S. Business Administration

Antwerp

Sherry Marie Harmer – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
William Douglas McDonnell – A.S. Criminal Justice

Black River

Savanna Mia Baker – A.A. Humanities and Social Sciences
Lauren Anne Eddy – A.A.S. Nursing
Christopher Garbutt – A.A. Humanities and Social Sciences

Brier Hill

Alyson Britney Crosby – A.A. Humanities and Social Sciences
Shaylyn Ashley Kasper – A.S. Physical Education

Bronx

Lejon Phillip Lewis – A.S. Criminal Justice
Janiah La’Sha Wiley – A.S. Criminal Justice

Brooklyn

Jeffrey Garbacz – A.S. Criminal Justice
Karlasia Clarisse Grant – A.S. Criminal Justice

Brownville

Zachary Ford Barker – A.A. Humanities and Social Sciences
Jacob Mark Heller – A.S. Individual Studies
Hannah Elizabeth McManaman – A.A.S. Nursing
Kyle Robert Nichols – A.S. Allied Health Biological Sciences – Natural Sciences
Jasper Samuel Russell – A.S. Mathematics and Science – Science 

Calcium

Marcelino Avelar – A.S. Individual Studies
Anthony Michael Demarco – A.S. Early Childhood
Baylee E. Fust – A.S. Individual Studies
Demetrie James Maccue – A.S. Mathematics and Science – Allied Health & Biological Sciences
Jeffrey Shaw Martin – A.S. Human Services
Jessica Lee McGimsey – A.A.S. Nursing
Brian Mee – A.S. Criminal Justice
Elena Sanchez – A.A. Individual Studies
Holly Lynn Windover (#) – A.A.S. Chemical Dependency and A.S. Human Services

Cape Vincent

Eliza Marie Aubertine – A.S. Business Administration
Ivey Maria Cantwell – A.S. Human Services
Ashlyn Leigh Eyles – A.A.S. Individual Studies
Patrick Francis Knapp – A.S. Mathematics and Science – Allied Health & Biological Sciences
Paul David Stewart – A.S. Individual Studies

Carthage

Katie Louise Augustine – A.S. Human Services
Danny R. Bearley – A.A. Humanities and Social Sciences
Celeste Rose Cook – A.A. Humanities and Social Sciences – Literature
Loren Anne Fontaine – A.A.S. Chemical Dependency
Rodrick Winston Groce – A.A.S. Individual Studies
Jon Thomas Hardy – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Karla Louise Hoistion – A.S. Human Services
LaNelda Dawn Lundgren – A.A.S. Office Technologies – Administrative Assistant
Ryanne Marie Monaghan – A.A. Humanities and Social Sciences
Sonne Elise Ortiz – A.A. Humanities and Social Sciences
Jaymee Lee Reynolds – A.A.S. Individual Studies
Natalie Renee Scheiderich – A.A. Humanities and Social Sciences
Madison Lee Scott – A.A.S. Business Administration

Castorland

Joshua Stuart Valentine – A.A. Humanities and Social Sciences

Cayuga

Mackenzie Chase – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology

Chaumont

Kody Lee Beach – A.A.S. Business Administration
Briel Patricia Faircloth – A.A. Childhood Education
Siera Robbins – A.S. Physical Education
Nyckolas Carl Tolson-Seery – A.S. Allied Health Biological Sciences – Natural Sciences

Chester

Janeen Cynthia Gomez – A.S. Criminal Justice

Clayton

Hayden James Barton – A.S. Criminal Justice
Hunter John Barton – A.S. Criminal Justice
Hannah Kristine Cupernall – A.A. Childhood Education
McKay Madeline Fulmer – A.S. Mathematics and Science
Dawson L. Hays – A.S. Engineering Science
Sydney G. Hunter – A.S. Criminal Justice
Grace Anne Knapp – A.S. Criminal Justice
Mckenzie Leigh Kuellertz – A.A.S. Chemical Dependency
Taylor Scott Matthews – A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Mia Racheal Morgia – A.A.S. Nursing
McKenzi M. Peabody – A.A.S. Nursing
Madison Shammas – A.A. Individual Studies

Copenhagen

Remmington Sabo Johnson – A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Caleb Andrew Moser (#) – A.S. Engineering Science and A.S. Mathematics
Skylar L. Muncy – A.S. Mathematics and Science – Physical Science
Alec K. Rich – A.S. Physical Education
Eryn Nicole Terry – A.A. Humanities and Social Sciences
Grace Lynn Walker – A.A.S. Nursing
Sarah Marie Wilder – A.S. Business Administration

Croghan

Indy Stone Martin – A.S. Criminal Justice
Brianna Joy Oneill – A.A.S. Hospitality and Tourism – Culinary Arts
Tabitha Renee Tabolt – A.A.S. Agri-Business

Dexter

Kimberly Lynn Call – A.A.S. Office Technologies – Administrative Assistant
Shaun David Cuddeback – A.S. Criminal Justice
Hunter Hall – A.A. Humanities and Social Sciences
Christopher Scott Hilts – A.S. Criminal Justice
Erin Makenzie Jones – A.A.S. Business Administration
Logan Michael Kampnich – A.S. Criminal Justice
Patrick James Koelmel – A.A. Humanities and Social Sciences
Brooke Alecta Mahon – A.S. Mathematics and Science – Allied Health & Biological Sciences
Reece Phillip Modlin – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Tanya M. Pew – A.S. Human Services
Emily M. Rogers – A.S. Business Administration
Julia Nichole Salaun – A.A. Humanities and Social Sciences
Brendon Murphy Scordo – A.S. Criminal Justice
Sarah Elizabeth Wallace – A.A. Individual Studies
Michalina Jane Weishew – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology

Ellisburg

Madison Leigh Gordinier – A.A. Childhood Education

Evans Mills

Liam M. Bonk – A.A. Humanities and Social Sciences
Meisha Leigh Daka – A.A.S. Nursing
Mackenzie E. Doxtater – A.A. Humanities and Social Sciences
Ashley Brit Fischer (#) – A.A.S. Accounting and A.S. Business Administration
Kimberly Suzanne Fortenberry – A.A. Humanities and Social Sciences
Logan Connor Fuller – A.S. Criminal Justice
Sierra Jordan LaClair – A.S. Human Services
Dulce Maria Myers – A.A.S. Individual Studies
Nicholas O. Perkins – A.A.S. Computer Info Technology
Kayla Marie Stockman – A.A.S. Nursing
Antonio S. Wilson (#) – A.S. Computer Science and A.S. Mathematics

Felts Mills

Jessica L. Oliver – A.S. Allied Health Biological Sciences – Natural Sciences

Flushing

Henry Chen – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology

Fort Drum

Rudolf Burgherr, III – A.A. Humanities and Social Sciences
Rachel Marie Caylor – A.S. Individual Studies
Daysha Hope Clodfelter Smith – A.A.S. Individual Studies
Alexandra Ryann Crawford – A.A.S. Nursing
Amanda Marie Crofutt – A.S. Early Childhood
Brandi Jean Crutchfield – A.A.S. Nursing
Marcos Cruz – A.A.S. Nursing
Amy Katelyn Drake – A.A.S. Nursing
Jessica Graham – A.A.S. Nursing
Margaret P. Hallinan – A.A.S. Nursing
Juana Nicole Hull – A.A.S. Nursing
Jennifer Lynn Richardson – A.A.S. Paralegal
Sarah Evelyn Severson – A.A.S. Nursing
Karl Montgomery Sieberns – A.S. Criminal Justice
Felix Velazquez – A.A.S. Individual Studies

Fulton

Bree Lynne Farina – A.S. Human Services

Glen Park

Kyle Ethan Paquette – A.S. Computer Science

Glenfield

Kiaya Alexis Flynn – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Taylor A. Haggerty – A.A. Humanities and Social Sciences
Austin Michael Newman – A.S. Computer Information Systems
Joshua Scott Newman – A.A. Childhood Education

Gouverneur

Shea-Marie Mussaw – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
McKenna Ruby Simmons – A.A. Humanities and Social Sciences

Greig

Nikol Marie Turner (#) – A.A.S. Chemical Dependency and A.S. Human Services

Hammond

Erica Jean Dixon – A.S. Business Administration
Crystal L. Johnson – A.A.S. Hospitality and Tourism – Culinary Arts

Harpursville

Sabrina Richelle Honey – A.A.S. Nursing

Harrisville

Leigha Ann LaParr – A.A. Childhood Education
Tori Lynn LaParr – A.A. Childhood Education
Abigail Marie LaPlatney – A.S. Early Childhood

Henderson

Alicia Rose Shepard – A.A.S. Agri-Business
Katelyn Ida VanBrocklin – A.S. Human Services

Heuvelton

Jack Daniel Lake – A.A.S. Fire Protection Technology

LaFargeville

Corey Joseph Basile – A.S. Criminal Justice
Stephanie G. Eriacho – A.S. Physical Education
Todd Michael Johnson – A.A.S. Nursing
Sarah Ellen Lindsay – A.S. Criminal Justice
Parker Stephen Morse – A.S. Individual Studies
Elizabeth Jean Robbins – A.S. Criminal Justice
Mellisa Mana Russell – A.A. Humanities and Social Sciences

Little Falls

Rachael Amber Ann Robson – A.S. Mathematics and Science – Allied Health & Biological Sciences

Lowville

Alison Armida Cecconi – A.S. Early Childhood
Zachery M. Gould – A.A. Humanities and Social Sciences
Trevor Daniel Lehman – A.A. Humanities and Social Sciences
Isaiah A. Matteson – A.S. Engineering Science
Cierra RaeAnne McGrath – A.A.S. Individual Studies
Andrew Mclean – A.S. Homeland Security
Nicole Elizabeth O’Connor – A.S. Physical Education
Storm Alexis Turck (#) – A.A. Humanities and Social Science – Psychology and A.S. Business Administration
Kristy Marie Vance – A.A.S. Individual Studies

Lyons Falls

Amanda Lynn Denslow – A.S. Accounting

Manlius

Margeaux Chelsae Simmons – A.S. Criminal Justice

Mannsville

Grace Elizabeth Gehrke – A.A. Humanities and Social Sciences
Jalynne Maree Granger – A.A.S. Individual Studies
Johnna M. Perry – A.A.S. Nursing
Emma Rae Vaughn – A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing

Massena

Mikenna Merry – A.S. Physical Education
Skyler Dee Trumble – A.S. Criminal Justice

Mexico

Emily Madison Mack – A.A.S. Chemical Dependency

Natural Bridge

Taylor Leann Johnson – A.S. Early Childhood

New York

Naya Shanice Bridgmohan – A.S. Business Administration
Syble Nia Napier – A.S. Individual Studies

Norfolk

Maddison Michelle Sochia – A.A.S. Hospitality and Tourism – Culinary Arts

Ogdensburg

Chelsey Rae Raven – A.A. Humanities and Social Sciences

Oswego

Derek William Cuyler – A.S. Engineering Science

Philadelphia

Amanda Lorraine Giaquinto – A.S. Business Administration
Angela M. Hardy – A.S. Individual Studies
Amanda Nicole Mullins – A.S. Criminal Justice
Korrine Marie Patterson – A.S. Physical Education
Megan Lynn Payne – A.A. Humanities and Social Sciences
Jessica Riley (#) – A.S. Early Childhood and Certificate Early Childhood

Phoenix

Lauren R. Nichols – A.S. Human Services
Rebecca Ann Roberts – A.A.S. Individual Studies

Pierrepont Manor

Lynette Rose Case – A.A. Humanities and Social Sciences

Port Leyden

Alyssa Brianne Evans – A.A. Humanities and Social Sciences

Pulaski

Heather Beth Gage – A.A.S. Zoo Technology
Casey Jacob Hargrave – A.S. Criminal Justice
Joshua M. Kachurak – A.A. Humanities and Social Sciences

Redwood

Kayla Marie Side (#) – A.A. Childhood Education and A.S. Mathematics and Science – Science

Rodman

Dana Elizabeth Mae Cowles – A.A.S. Nursing
Caitlin Ann-Sherrier Grove-Rose – A.S. Human Services
Brianna Hall – A.A. Childhood Education
Kylie Shea Moulton – A.S. Accounting

Sackets Harbor

Bailey Elizabeth Boulton – A.A.S. Nursing
Jonathan Andrew Brown – A.S. Individual Studies
John Milton Dintelmann – A.A.S. Fire Protection Technology
Natalia Ososkalo – A.S. Individual Studies
Bianca Marie Rios – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Elizabeth Lorraine Robinson – A.S. Business Administration

Syracuse

Madison Lefaye Anderson – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology

Theresa

Cara Aguirre – A.S. Business Administration
Brooke Christine Booth – A.A. Humanities and Social Sciences
Randi Lynn Davis – A.A. Childhood Education
Allison Elizabeth Lange – A.A. Humanities and Social Sciences
Kelsey Michael McIntyre – A.A. Humanities and Social Sciences
Tiffany Leighann Varin – A.A.S. Office Technologies – Medical
Destiny P. Walker – A.A.S. Business Administration

Turin

Virginia Rose Hungerford – A.A.S. Early Childhood
Dawson William Kiser – A.S. Engineering Science
Elizabeth W. McGuire – A.S. Individual Studies

Watertown

Nayana Ololade Abisogun – A.A.S. Individual Studies
Lily Talitha Adkins – A.A. Humanities and Social Sciences
Jenna Rae Amo – A.S. Individual Studies
Marie Salette Nathalie Augustin – A.S. Criminal Justice
Seth Daniel Bacher – A.A.S. Hospitality and Tourism – Hotel & Restaurant Management
Teresa Kelly Bates – A.A.S. Individual Studies
Kaitlyn Blackmore – A.A. Humanities and Social Sciences
Cody Allen Bresette – A.S. Business Administration
Noel P. Burnett – A.S. Individual Studies
Cassandra Ann Cannan (#) – A.A.S. Accounting and A.A.S. Business Administration
Lam Chan – A.S. Business Administration
Logan Garett Christopher – A.S. Engineering Science
Jason Daniel Clacks, Jr. – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Natalie Alexis Cole – A.A.S. Nursing
Mikayla Elizabeth Connell – A.A. Humanities and Social Sciences
Chelsea Nicole Coss – A.A.S. Office Technologies – Administrative Assistant
Nicholas Joseph Dano – A.S. Computer Information Systems
Kayla Kathleen Davis – A.S. Individual Studies
Walter Dodard, II – A.S. Business Administration
Patricia Dawn Dorr (#) – A.A.S. Chemical Dependency and A.S. Human Services
Nicholas Joseph Drouse – A.A.S. Computer Info Technology
Morgan Eggleston – A.S. Human Services
Sarah Marie Ellen Ellis-Folsom – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Derek Michael Evans – A.A.S. Individual Studies
Kendra Lynne Fone – A.S. Human Services
Shawn Christopher Fountain – A.S. Allied Health Biological Sciences – Natural Sciences
Ryan Michael-Carter Gallo – A.A.S. Individual Studies
Carolina Garcia Barragan – A.A. Humanities and Social Sciences
Sean Michael Gildea – A.S. Criminal Justice
Matthew Michael Grant – A.S. Criminal Justice
Dylan James Harra – A.S. Criminal Justice
Alyce Nichole Harris – A.A.S. Office Technologies – Medical
Larkin Briana Harvey – A.S. Business Administration
Jay Walter Holland – A.S. Accounting
Joshua David Hunt – A.A. Humanities and Social Sciences
Katrina Marie Johnson – A.A.S. Nursing
Dawson Caleb Jones – A.S. Business Administration
Kasandra Leahanna Keene – A.A. Individual Studies
Kristen Elizabeth Kinne – A.S. Early Childhood
Jordan Michael Kleinschmidt – A.S. Human Services
Eamonn Daragh Donal LaDue – A.S. Business Administration
Matthew Jon LaJuett – A.S. Mathematics and Science – Science
Samantha Mae Lawrence – A.S. Human Services
Courtney E. Lillie – A.A.S. Nursing
Jacob Liam Maloney – A.A. Humanities and Social Sciences
Sarah Alice Maphey – A.A. Humanities and Social Sciences
Hannah Rae Martini – A.S. Early Childhood
Jazmynn Ariel Miller – A.A.S. Nursing
Bobbie Jo Monaghan – A.A.S. Individual Studies
Christian Lewis Montana – A.S. Business Administration
Crystal D. Moran – A.A. Humanities and Social Sciences
Keira L. Morgia-Horning – A.S. Human Services
Matthew James Morrison – A.A.S. Individual Studies
Damien Christian Morrow – A.A. Humanities and Social Sciences
Jahna Casey Mott – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Matthew Jacob Nasworthy – A.A. Humanities and Social Sciences
Celeste Donkia Pabon – A.A.S. Nursing
Jameelea Shakera Palmer – A.S. Mathematics & Science – Allied Health
Shalynn Marie Paro – A.A.S. Chemical Dependency
Klarissa Jean Parsons – A.A.S. Nursing
Jeffery Lynn Paul, Jr. – A.S. Individual Studies
Nola Tyne Pominville – A.A.S. Nursing
Kristin Nichole Prichard – A.S. Criminal Justice
Eduardo Ramos – A.S. Individual Studies
Makenna Leigh Reardon – A.S. Accounting
Donald Ray Roberts – A.S. Mathematics and Science – Science
Marisa Abigail Safford – A.A. Humanities and Social Sciences
Julie Marie Sensenbach – A.S. Accounting
Ian Charles Shaw – A.A.S. Individual Studies
Brianna Kaden-Amree Sibley- A.S. Early Childhood
Elizabeth A. Smith – A.A.S. Early Childhood
Sadie Nicole Smith – A.A.S. Hospitality and Tourism – Culinary Arts
Kayla Sutton – A.S. Early Childhood
Mara Nicole Sutton – A.A. Humanities and Social Sciences
Alexavier T. Taper-Smith – A.A. Individual Studies
Alex Thomas – A.A.S. Agri-Business
Tricia Maryellen Vancamp – A.S. Individual Studies
Joseph Andrew Wargo – A.S. Sports Management
Joshua Aaron West – A.S. Mathematics and Science – Allied Health & Biological Sciences
Megan Marie Wilson – A.A.S. Nursing
Alexander Justin Wiseman – A.A.S. Computer Info Technology
Kylie Rayann Wood – A.S. Human Services
Alexandra Montgomery Woodruff – A.S. Mathematics and Science – Allied Health & Biological Sciences
Madison Yott – A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Rebecca Young – A.S. Criminal Justice
Cheynne Marie Youngs – A.A.S. Nursing

Williamstown

Hailey Ann Gamble – A.A.S. Zoo Technology
Missy Jean Hilton – A.S. Business Administration

Out-of-State

Fairbanks, Alaska
Jennifer L. DeVall – A.S. Business Administration

Colorado Springs, Colorado
Samuel Clayton Bennett – A.S. Individual Studies

Columbus, Georgia
Stephanie R. Pisano – A.S. Business Administration

Junction City, Kansas
Robert Sean Ray Elliott, Jr. – A.S. Individual Studies

Leicester, Massachusetts
Jessica Goeller – A.A.S. Zoo Technology

Dayton, Ohio
Nelson M. Stone, III – A.A. Humanities and Social Sciences

Elkland, Pennsylvania
Jefferson Edward Brown – A.S. Computer Science

Palmyra, Pennsylvania
Philip Zellers – A.A.S. Zoo Technology

Clover, South Carolina
Christina Michelle Rogers – A.A.S. Office Technologies – Medical

Kent, Washington
Kendell A. Chapelo – A.A.S. Individual Studies

Out-of-Country

Petawawa, Canada
Madison Solange Fleming – A.A. Humanities and Social Sciences


Certificate Recipients

Antwerp

Moriah Teresa McGhee – Accounting

LaFargeville

June Lucille Desormeau – Early Childhood

Philadelphia

Jessica Riley – Early Childhood

Potsdam

Kassandra Lee Walrath – Accounting

Star Lake

Wanda Jean Bush – Chemical Dependency

Watertown

Craig Neil Frederick – Chemical Dependency
Melissa Siddall – Teaching Assistant
Kadira Taffa-Childers – Accounting

LATEST STORIES:

Stay up-to-date by liking ABC50 on Facebook.

Copyright 2020 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.