Jefferson Community College List of Fall 2018 Graduates

Local News
diploma-1390785_960_720_1544646586051.png

Fall 2018 Graduates

Jefferson Community College will hold its fall commencement ceremony on Friday, December 14, 2018 at 6:00 p.m. in the McVean Center Gymnasium. As of December 12, 2018 Jefferson will award 231 degrees and/or certificates to 226 students. Below is a list of students who are December 2018 candidates for graduation. Those with (#) following their names will be receiving two diplomas and/or certificates (CERT).

Associate Degree Recipients

Adams 
Janetta Brown – A.S. Early Childhood
Alyssa Ann Crandall – A.A.S. Nursing
Dean Russell Dyer – A.A.S. Individual Studies
Donel Ryan Hagelin – A.A.S. Business Administration
James Kenner Harvey, IV – A.S. Criminal Justice
James Sean Illingworth – A.A.S. Individual Studies
Tracey Elizabeth Leighton – A.S. Human Services
Casey C. Smith – A.S. Business Administration

Adams Center 
Ryan Patrick Haynes – A.A. Humanities and Social Sciences
Cayla M. Ross – A.A.S. Nursing

Alexandria Bay 
Karoline Marie Nelson – A.A. Humanities and Social Sciences, Psychology

Antwerp 
Bailey Marie Decker – A.A. Individual Studies
Edward T. Montgomery – A.S. Human Services

Beaver Falls 
Kathryn E. Olmstead – A.A. Humanities and Social Sciences
Jamie Lee Pate – A.A.S. Computer Information Technology

Black River 
Kendra Leigh Kehoe – A.S. Individual Studies
Joel Francisco Santos (#) – A.S. Engineering Science and A.S. Mathematics
John Edward Schumaker, III – A.A.S. Fire Protection Technology
Christine Marie Tripp-Baker – A.S. Early Childhood

Brooklyn 
Savannah Wilson – A.A.S. Individual Studies

Brownville 
Haley Helen Saiff – A.A. Humanities and Social Sciences

Calcium 
Jezelle Andrea Brooks – A.A.S. Nursing
Johneshia Shelaine Davis – A.A.S. Nursing
Kyle P. Fuller – A.A. Humanities and Social Sciences
Kati L. Kiser – A.A.S. Nursing
Jeffrey Shaw Martin – A.S. Criminal Justice
Shirin McLaughlin – A.A.S. Nursing

Camden 
Alexandria Rae Bellinger – A.A.S. Hospitality and Tourism, Hotel & Restaurant Management

Carthage 
James Patrick Burke – A.A.S. Individual Studies
Breanna Griffith – A.A. Humanities and Social Sciences
Jessica Ann Harris – A.A.S. Individual Studies
Kerrigan Brooke Head – A.A. Humanities and Social Sciences
Caitlin Elizabeth Houppert – A.S. Business Administration
Marissa R. Martino – A.S. Business Administration
Christian Josef McCarty – A.A.S. Hospitality and Tourism, Hotel & Restaurant Management
Deanna Lyn O’Neil – A.S. Business Administration
Kelsey Jean Reed – A.S. Business Administration
Amber L. Roscoe – A.A.S. Office Technologies – Medical
Sheila Marie Runkles – A.A.S. Hospitality and Tourism, Culinary Arts
Miranda Taylor Santos – A.A.S. Nursing
Cassidy Nicole Tomaich – A.S. Individual Studies

Chaumont 
Christine Elizabeth David – A.A.S. Paramedic

Clayton 
Sydney Ann Aubertine – A.S. Business Administration
Sarah Marie Schornagel – A.S. Business Administration
Colton Dennis Spies – A.S. Criminal Justice

Copenhagen 
Cassandra Susan Goutermout – A.A.S. Paralegal
Tyler J. Luffman (#) – A.S. Criminal Justice and A.S. Individual Studies
Jennifer Grace Shattuck – A.S. Business Administration
Samantha Renee Snyder – A.S. Business Administration

Deferiet 
Katherine Lynn Biondolillo – A.A.S. Nursing

Dexter 
Brionna Gabriel Ball – A.A. Humanities and Social Sciences, Psychology
Ashley Marie Mattice – A.A.S. Nursing
Kerstain Marie Rieves – A.S. Criminal Justice
Morgan M. Sholette – A.S. Business Administration
Alison Rae Tarwater – A.A. Humanities and Social Sciences
Nathan Matthew Young – A.S. Individual Studies

Evans Mills 
Timothy A. Collins – A.A.S. Paralegal
Nicholas Curtis Rich – A.A. Humanities and Social Sciences, Literature
Caitlyn Skye Sanders – A.S. Accounting
Christopher Robin Sanders – A.S. Physical Education
Marrissa Margaret Slate – A.A. Childhood Education

Felts Mills 
Erik Joe Stevens – A.S. Mathematics and Science, Allied Health

Fort Drum 
Krystal Nicole Agney – A.S. Individual Studies
Sara Jessica Alicie – A.A. Humanities and Social Sciences
April Renee Anderson – A.S. Mathematics and Science – Science 
Jaimielynn Boone Braden – A.A. Humanities and Social Sciences, Creative Writing
Cali Anna Cobb – A.S. Early Childhood
Faith Gabrielle Cobb – A.A.S. Individual Studies
Shaylee Allana Collins – A.S. Mathematics and Science, Science 
Tahi Fatoumata Fofana – A.S. Individual Studies
Mariah Lynn Gilligan – A.A.S. Individual Studies
Clayton Graham Jones – A.S. Business Administration
Kelsea Nicole Libby – A.S. Individual Studies
Paula Claire Lugo – A.S. Individual Studies
Commador N. McGee – A.S. Individual Studies
Ruth Esther Ramirez – A.A.S. Nursing
Isabella Ryan Rogge – A.S. Mathematics and Science, Allied Health
Amy Linda Turner – A.A.S. Office Technologies, Medical
JohnArthur Boone White – A.A. Humanities and Social Sciences

Fulton 
Mallory Mae Harter – A.A.S. Business Administration
Taylor Marie Wells – A.S. Individual Studies

Glen Park 
Colette Herrera – A.A.S. Nursing
Tyler Jacob Korb – A.S. Criminal Justice

Glenfield 
Bondeana Victoria LaMont – A.A. Childhood Education

Gouverneur 
Brianna Logan Tracey – A.A.S. Chemical Dependency

Granville 
Cortney Jane Crowl – A.A. Childhood Education

Harrisville 
Georgiana Lynn Baker – A.A.S. Nursing
Alivia Madison Hall – A.S. Business Administration
Katherina M. Kobylanski – A.S. Mathematics and Science, Allied Health
Nathan Andrew Weaver – A.S. Individual Studies

Henderson 
Colleen Marie Bellinger – A.A.S. Office Technologies
Tony Allen Cook – A.A.S. Agri-Business

LaFargeville 
Tyler J. Ayen – A.S. Criminal Justice
Jennifer Lynn Courneya – A.S. Individual Studies
Alicia Marie Dewey – A.S. Accounting

Lacona 
Nichole Jane Deaner – A.S. Human Services

Lowville 
Sarah Raine Farney – A.A. Humanities and Social Sciences
Tyler Amos Widrick – A.A. Humanities and Social Sciences

Lyons Falls 
McKayla Rose West – A.A. Individual Studies

Mannsville 
Amanda Michelle Zerphey – A.A. Humanities and Social Sciences

Mexico 
Ethan Michael Bartosek – A.S. Mathematics and Science, Allied Health
Harrison Main Dineen – A.A. Humanities and Social Sciences

Morristown 
Christian Matthew Grabowski – A.A.S. Business Administration

Niagara Falls 
Khasmir Breyonsjha Williams – A.S. Criminal Justice

Ogdensburg 
Dylan Robert Jock – A.S. Individual Studies
Susan Elizabeth Morrow – A.A.S. Nursing
Shanice Jasmine Wallace – A.S. Business Administration

Oneida 
Hahle Elizabeth Keller – A.A.S. Paralegal

Philadelphia 
Danielle Ann Brancatella – A.S. Individual Studies
Daniel James Hutchison – A.A.S. Individual Studies
Taylor Madeline Montroy – A.A.S. Business Administration
Sherri Terralle Pratt – A.A.S. Individual Studies

Plattsburgh 
Cole D. Lage – A.S. Physical Education

Pulaski 
Emmalee Klare Bulluck – A.S. Individual Studies
Linda S. Burns – A.S. Individual Studies
Carla M.G. Soules – A.A.S. Paralegal

Redwood 
Lanie Elizabeth McCauley – A.A.S. Chemical Dependency
Harley E. Wood – A.A. Humanities and Social Sciences, Psychology

Richland 
Becky Lynn Cronk – A.A. Humanities and Social Sciences, Creative Writing
Hayley Marie Kimball-Denny – A.S. Human Services

Rodman 
Monica Ann Hosley – A.A. Humanities and Social Sciences, Psychology
Stephanie Jean Nadelen – A.S. Individual Studies

Rome 
Vanessa R. Krutz – A.A. Psychology

Sackets Harbor 
Brenda L. Bockus – A.A.S. Business Administration
Danielle Marie Intschert – A.A.S. Paramedic
Skyllar M. Morris – A.A.S. Individual Studies
Jennifer E. Van Ness – A.S. Human Services

Staten Island 
Amanda Sclafani – A.S. Individual Studies

Syracuse 
Courtney Paige Ellis – A.A.S. Nursing

Theresa 
Cara Aguirre – A.A.S. Hospitality and Tourism, Winery Management and Marketing
Joni Marie Cullen – A.A. Childhood Education
Rachel Anne Filkins – A.S. Individual Studies
Billie Deann Janis – A.A.S. Individual Studies
Rebecca Lynn Monica – A.S. Mathematics
Ronald Phillips, Jr. – A.A.S. Computer Information Technology

Three Mile Bay 
Emily Ella Ennis – A.A.S. Agri-Business

Watertown 
Priscilla Makaya Acheampong – A.A.S. Nursing
Kelly Lynn Augustus – A.A.S. Individual Studies
Mathew Rudolph Bachmeyer – A.A.S. Individual Studies
Daniel Robert Boone – A.S. Business Administration
Brittney Taylor Campbell – A.A.S. Nursing
Angel Melonie Castellanos Day – A.S. Human Services
Michael Alexander Chapman – A.A. Humanities and Social Sciences, Psychology
Noah Floyd Harold Chapman – A.A. Individual Studies
Mackenzie R. Clearo – A.S. Individual Studies
Aliyah Corbett – A.A. Humanities and Social Sciences
Gisela Elizabeth Cornejo – A.A.S. Hospitality and Tourism, Culinary Arts
Joshua Tyler Daily – A.A. Humanities and Social Sciences
Deanna Rae Decker – A.S. Individual Studies
Natalie Sue Dick – A.A.S. Nursing
Kendol R. Dove – A.A. Humanities and Social Sciences
Mary Evans – A.A.S. Individual Studies
Suzanne Marie Evans – A.A.S. Nursing
Hunter Michael Foley – A.S. Criminal Justice
Lee Walter Frostad – A.S. Business Administration
Paula Jean Fugate – A.S. Early Childhood
Shasta Marie Fults (#) – A.S. Individual Studies and Cert. Teaching Assistant
Melody Quincinas Gilbert – A.A.S. Nursing
Nicole Catherine Gilbert – A.S. Early Childhood
Nathaniel Robert Greene – A.S. Mathematics and Science, Allied Health
Hannah Catherine Guyette – A.A.S. Nursing
Roman E. Hall – A.S. Business Administration
Michael John Hanley, Jr. – A.S. Individual Studies
Skyler Payton Hanrahan – A.A. Childhood Education
Stefanie Lynn Hanson – A.S. Business Administration
Jonathan David Holmes – A.S. Business Administration
Melinda Kampnich – A.A. Humanities and Social Sciences, Psychology
Grace Morgan King – A.A.S. Individual Studies
Eric Brown Klementowski – A.A.S. Individual Studies
Kalyn Marie Kowalski (#) – A.A.S. Chemical Dependency and A.S. Human Services
Emily Ann Lasswell – A.S. Criminal Justice
Andrea Marie Lettiere – A.A. Individual Studies
Meghan L’Huillier – A.S. Business Administration
Rebecca Lynn Lovely – A.A.S. Early Childhood
Genesis M.P. Lugo-Ramirez – A.S. Criminal Justice
Tiffanny Lynn Lutzen – A.S. Business Administration
Erin-Mackenzie McClary – A.S. Criminal Justice
Jonathan Leigh McIlroy – A.A. Humanities and Social Sciences
Angel Luis Medina – A.S. Human Services
Roy Jermaine Miller – A.S. Business Administration
Dylan Mitchell – A.S. Business Administration
Kia Maria Morgia-Horning – A.S. Business Administration
Brandon Noble – A.S. Sports Management
Antonio Enrique Palacios – A.S. Individual Studies
Jazline Ambur Ramirez – A.A.S. Business Administration
Amie Lenore Rittenberry – A.A. Humanities and Social Sciences
Betsy L. Rivers – A.S. Individual Studies
Jack Thomas Sears – A.A. Humanities and Social Sciences
Elizabeth Marie Anne Sligar – A.A.S. Nursing
Deanna Marie Sofia – A.A.S. Individual Studies
Mercedes Stauring – A.S. Individual Studies
Katherine Lynn Swearingen – A.A.S. Business Administration
Tyrek Surrell Taper-Smith – A.A. Humanities and Social Sciences, Psychology
Kelsey L. Tibbles – A.A. Childhood Education
Aslin Nicole Torres – A.A.S. Individual Studies
Natalie Vallance – A.A. Humanities and Social Sciences
Vanessa Elizabeth Vallance – A.A.S. Chemical Dependency
Jonathon C. Wheeler – A.A. Humanities and Social Sciences
Niya Marie Williams – A.A.S. Paralegal
Ashley Anne Witherell (#) – A.S. Criminal Justice and A.A. Humanities and Social Sciences
Jessica Marie Woodruff – A.A.S. Individual Studies

Wellesley Island 
Peter Arnold Hager, II – A.A. Humanities and Social Sciences, Creative Writing

Out-of-State

Fort Wainwright, Alaska
Darnel Jonathan McGuire –  A.S. Individual Studies

Tolland, Connecticut
Eric Sidney Kloehn – A.A.S. Nursing

Port Saint Lucie, Florida 
Alejandro Da Huamani-Polanco – A.S. Individual Studies

Fort Knox, Kentucky
Matthew Robert Jenkins – A.A.S. Individual Studies

Lowell, Massachusetts
Mary E. Reape – A.A. Individual Studies

Battle Creek, Michigan
Trevor Ryan Dyer – A.S. Individual Studies

Hope Mills, North Carolina
Jacob Allen Covey – A.S. Business Administration

Reno, Nevada
Daniel Justin Scott – A.S. Individual Studies

Grand Prairie, Texas
Kris Ledunn Christopher – A.A.S. Individual Studies

San Antonio, Texas
Jennifer Nicole Pacheco – A.S. Individual Studies

Gretna, Virginia
Nori M. Petty – A.A.S. Individual Studies

Leavenworth, Washington
Andres Alberto Dominguez Ramos – A.A.S. Individual Studies

Out-of-Country

APO, AE
Rizyl Mendez Nuezca – A.S. Individual Studies

Certificate Recipients

Adams 
Matthew Earl Clark  – Energy Technology

Alexandria Bay 
Meghan Anne Getman – Hospitality and Tourism

Antwerp 
Nicole Rae Watson – Fire Protection Technology

Black River 
Eun Sun Cho – Office Studies 

Evans Mills 
Tamara Elizabeth Chapman – Teaching Assistant 
Austin Joseph Faulk – Fire Protection Technology

Henderson 
Diana C. Sharpe – Accounting

LaFargeville 
Timothy Robert Farrell, Jr. – Paramedic

Massena 
April Lynn Daniell – Paramedic

Oriskany 
Michaela Murphy – Winery Management and Marketing

Watertown
Sonja E. Rowell – Accounting

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories